ebanker
12 مرداد 1401 - 15:04

هشدار دیپلمات اسبق صهیونیست درباره «سردی روابط» تل‌آویو و مسکو

تهران- ایرنا- سفیر اسبق رژیم صهیونیستی در آمریکا با بیان اینکه بحران «سردی روابط تل آویو و مسکو هنوز حل نشده است»، درباره تبعات افزایش تنش‌ها در روابط تل آویو با مسکو به دنبال بحران اوکراین هشدار داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «زلمان شووال» سفیر اسبق رژیم اسرائیل در ایالات متحده در مقاله‌ای که در روزنامه عبری‌زبان «معاریو» منتشر شد، نوشت که «سردی روابط بین روسیه و اسرائیل هنوز حل نشده است و ممنوعیت فعالیت آژانس مهاجرت یهود، یکی از نتایج این سردی روابط است».

وی اظهار داشت که «یائیر لاپید» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی «تلاش برای بهبودی روابط را از سرگرفته است، اما اینکه چگونه می‌تواند اوضاع را به قبل بازگرداند، مشخص نیست».

زلمان شووال افزود: «بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسبق اسرائیل توانست با در نظر گرفتن مسایل امنیتی، با روسیه همکاری پروگماتیک (عمل‌گرایانه) ایجاد کنند؛ بدون اینکه رابطه مستحکم تل آویو با واشنگتن را تضعیف کند. لاپید توانست به هر نحوی راه سلف خود را ادامه دهد».

وی در اشاره ضمنی به آغاز تنش بین تل آویو و مسکو در دوره نخست وزیری «نفتالی بنت» اظهار داشت که «بیان اظهارات اضافه همزمان با بالاگرفتن جنگ اوکراین از جمله تهدید به اقدامات شدید علیه روسیه، باعث تشویش و نگرانی شد. آیا شما به عنوان یک سیاستمدار اسرائیلی نباید متوجه باشی که روابط روسیه و اسرائیل فقط در موضوع اوکراین و یا آژانس مهاجرات یهودیان در روسیه خلاصه نمی‌شود؟».

سفیر اسبق رژیم اسرائیل در ایالات متحده به تضعیف حضور آمریکا در منطقه اشاره کرد و گفت: نقشی که آمریکا در خاورمیانه در آینده ایفا خواهد کرد، به اندازه نقشی که در گذشته ایفا کرده است، نخواهد بود و حضور چندین ساله روسیه در منطقه واقعیتی است که نباید نادیده گرفته شود».

وی در پایان اجلاس اخیر آستانه در تهران برای حل و فصل بحران سوریه با حضور روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه را یک دستاورد سیاسی در مقابل آمریکا برشمرد.

به دنبال تشدید تنش در روابط مسکو و تل آویو پس از جنگ اوکراین، وزارت دادگستری روسیه اخیرا در دستوری خطاب به آژانس یهود که به صورت نامه به این آژانس ارسال شده، تمام فعالیت‌های آن را در خاک روسیه ممنوع اعلام کرد.

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در این رابطه نوشت که «دستور توقف فعالیت آژانس یهود در روسیه موجب شده است که بسیاری از یهودیان ساکن این کشور احساس کنند در معرض تهدید و دستگیری هستند».

فعالیت اصلی «آژانس یهود در روسیه» تسهیل مهاجرت صهیونیست‌ها به سرزمین‌های اشغالی و اسکان آنها در فلسطین اشغالی است. این آژانس در ۳۰ سال گذشته در امر مهاجرت صهیونیست‌ها از روسیه به فلسطین اشغالی نقش داشته است.

پیشتر، یائیر لاپید نخست وزیر رژیم اسرائیل گفته بود که «بسته شدن دفتر آژانس یهود در روسیه یک رویداد خطرناک است که بر روابط بین دو طرف تأثیر خواهد گذاشت».

در همین زمینه، خبرگزاری بلومبرگ پیشتر گزارش داد که «لاپید دستور داده تا به محض موافقت روسیه برای انجام مذاکرات در این زمینه، یک تیم حقوقی برای سفر به مسکو آماده شود».

رسانه های رژیم صهیونیستی دیروز سه شنبه نوشتند که مذاکرات این تیم حقوقی در مسکو هم نتیجه ای برای حل و فصل معضل بسته شدن دفتر آژانس یهود در خاک روسیه در بر نداشته است و این بحران همچنان پا برجا است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 527132